LYS İle İlgili Gözden Kaçanlar ve Mutlaka Yapmamız Gerekenler

2017 YGS’ yi geride bırakalı çok oldu. Haziran’da uygulanacak olan ve aslında yerleştirme puanlarının en önemli kısmını oluşturan LYS oturumlarına adım adım yaklaşıyoruz. Bu noktada şu çarpıcı tespitle işe başlayalım : Evet, YGS de önemli LYS de. Ama şu bir gerçek ki YGS’de tüm soruların toplam puan getirisi 160 puan olarak LYS’ ye etki edecek. Hukuk ya da psikoloji için yarışan bir öğrenci için sadece LYS-3’te yer alan Türk Dili ve Edebiyatı sınavı tek başına 112 puanlık bir katkı sağlıyor. Bu da şu demek oluyor: YGS’de istediğini tam olarak alamayan bir aday LYS’de bu kaybı çok rahatlıkla telafi edebilir. Aynı şekilde sayısaldan MF-3 için yarışan bir öğrenci, YGS’de tüm fen sorularını doğru yapmış olsa bile toplam 44 puan alıyorken, LYS’de sadece biyoloji sorularını tam yapması durumunda 60 puan alıyor. LYS kimya sorularını tam yaptığında toplam kazancı 56 puan, fizikte ise LYS’nin toplam katkısı 52 puan olmakta. Yani hesap ortada, sadece LYS-2 testlerinin toplamı 60+56+52=168 puan. Evet evet bir yanlışlık yok, sadece LYS-3 katkısı toplamda YGS’ nin tamamından fazla. Bir çözümleme daha yapacak olursak MF-4’ te mühendislik için yarışan bir aday için sadece LYS-1 matematik testinin toplam puan getirisi 132 puan olarak karşımıza çıkıyor.

Tüm bu yaptığımız çözümlemelerin ışığında şunu söyleyebiliriz: LYS ‘de kat edilmesi gereken çok yol var ve bu sınav ihmal edilmeye gelmez.

Yapılması gerekenler şunlardır:

  • Konu eksiğiniz kesinlikle olmasın, sınava mutlaka konularınızı bitirmiş olarak girin. “Çıkmaz!” diye hiçbir konuyu atlamayın.
  • LYS’nin zaman ve içerik açısından bakıldığında çalışan öğrenciyi daha iyi ayırt eden bir sınav olduğunu unutmayın.
  • Mutlaka geçmiş yıllarda çıkmış LYS sorularını çözün.
  • Kalan zaman için mutlaka sıkı bir çalışma planlanı yapın.
  • YGS’ deki kaybınızı LYS’ de telafi edebileceğinize inanın.

Her şeyden önemlisi kendinize güvenin. “Sizden öncekiler bunu başardı, sizin ne eksiğiniz olabilir?”